Základná škola Zemplínska Široká 277, 072 13 Zemplínska Široká zszemplinskasiroka@zoznam.sk, 0903 393 222
ŠKOLSKÝ PORIADOK
Zemplínska Široká september 2024
Vypracovala:
Mgr. Katarína Milkovičová
riaditeľka školy
DEKLARÁCIA PRÁV DIEŤAŤA
1. Dieťaťu náležia všetky práva uvedené v tejto deklarácii. Na tieto práva majú nárok všetky deti bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, farby, pohlavia, reči, náboženstva, politického alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného spoločenského postavenia, či už dieťaťa samého alebo jeho rodiny.
2. Dieťaťu sa má dostať zvláštnej ochrany a treba mu zákonmi a inými prostriedkami, zabezpečiť, aby sa v slobodných a dôstojných podmienkach zdravým a normálnym spôsobom vyvíjalo telesne, duševne, mravne, duchovne a sociálne. Pri prijímaní zákonov hlavným hľadiskom majú byť najvlastnejšie záujmy dieťaťa.
3. Dieťa má mať od narodenia právo na meno a štátnu príslušnosť.
4. Dieťaťu sa majú dostať výhody sociálneho zabezpečenia. Má mať právo dospievať a vyvíjať sa v zdraví, preto treba jemu a jeho matke poskytovať zvláštnu starostlivosť a ochranu vrátane primeranej starostlivosti pred narodením a po ňom. Dieťa má mať právo na primeranú výživu, bývanie, zotavenia a zdravotnícke služby.
5. Telesne, duševne alebo sociálne postihnutému dieťaťu treba poskytnúť zvláštnu opateru, výchovu a starostlivosť, akú vyžaduje jeho konkrétny stav.
6. Plný a harmonický rozvoj osobnosti dieťaťa vyžaduje lásku a porozumenie. Všade kde je to možné, má vyrastať obklopené starostlivosťou a zodpovednosťou svojich rodičov a vždy v ovzduší lásky a mravnej a hmotnej istoty, výnimkou mimoriadnych okolností sa dieťa nemá odlúčiť od matky. Má byť povinnosťou spoločnosti a úradov venovať osobitnú starostlivosť deťom, ktoré nemajú rodiny, a tým ktorým sa nedostáva primeraných prostriedkov na výživu. Je žiadúce, aby štát poskytoval finančnú pomoc, alebo inú na výživu mnohopočetným rodinám.
7. Dieťa má nárok na vzdelanie, ktoré má byť bezplatné a povinné, aspoň na základnom stupni. Má sa mu dostávať vzdelávanie, ktoré mu zvýši jeho všeobecnú kultúrnu úroveň a poskytne mu rovnaké možnosti rozvíjať svoje schopnosti a svoje názory a svoj zmysel pre mravnú a spoločenskú myseľ, aby sa mohlo stať užitočným členom spoločnosti.
8. Dieťa má byť za každých okolností medzi prvými, ktorým sa poskytuje pomoc.
9. Dieťa má byť chránené pred všetkými formami zanedbávania, krutosti a využívania. Dieťa sa nesmie zamestnávať pred dovŕšením primeraného, minimálneho veku, v nijakom prípade ho nemožno vnútiť, alebo mu dovoliť, aby vykonávalo prácu alebo zamestnanie, ktoré je na úkon jeho zdravia alebo vzdelávania alebo bráni jeho telesnému, duševnému alebo mravnému vývinu.
10. Dieťa treba chrániť pred pôsobením, ktoré môže podnecovať rasovú, náboženskú alebo akúkoľvek inú formu diskriminácie. Dieťa sa má vychovávať v duchu porozumenia, znášanlivosti, priateľstva medzi národmi, mieru a bratstva všetkých ľudí, aby si plne uvedomovalo, že má svoje sily a schopnosti venovať službe ostatným ľuďom.
DOHOVOR O PRÁVACH DIEŤAŤA
1. Právo na pomoc a ochranu: právo na použitie vyžaduje pomoc deťom a ich ochranu zo strany rodiny i spoločnosti.
2. Právo na bezpečie: dieťa má právo na osobnú bezpečnosť, bezpečnosť svojho vlastníctva
3. Právo na vývoj: právo na vývoj sa týka vzdelania, právo na hru a prázdniny i na kultúrne aktivity.
4. Právo na slobodný prejav: základom otvorenej demokracie spoločnosti je sloboda prejavu. Každý z nás si môže myslieť čo chce, a slobodne to vyjadriť.
5. Právo na spravodlivosť: máme práva, aby iní nepoznali naše súkromie bez nášho súhlasu. Ak sa tak nestane máme právo domáhať sa spravodlivosti.
6. Právo na slobodu vyznania a náboženstva: spoločnosť vyznáva aj naše právo žiť podľa vlastného náboženského a národného presvedčenia.
7. Právo na slobodu pokojného združovania a zhromažďovania sa – sloboda pokojného zhromažďovania a
združovania sa pramení z prirodzenej potreby, každého človeka spájať sa s inými ľuďmi.
Riaditeľ školy vydáva tento školský poriadok školy k začiatku školského roka.
Úlohou školského poriadku je racionálne rozdelenie úloh, správne využívanie pracovného času a predchádzanie školských a pracovných úrazov. Dodržiavanie školského poriadku utvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť.
Preto sú všetci zamestnanci a žiaci školy povinní tento školský poriadok dodržiavať.
Pracovný poriadok vyučovacieho dňa
Hlavný vchod školy sa otvára o 7.00 hod., zatvára o 17.00 hodine. V tomto čase sa začína aj končí prevádzka školského klubu. Vyučovanie sa začína o 7.50 hodine. Počas výchovnej činnosti v ŠKD je tento vchod zatvorený.
Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľom školy. Rozvrh hodín je umiestnený v každej triede. Začiatok vyučovania je o 7,50 hod. Vyučovacia jednotka trvá 45 minút, začína a končí zvonením. Prestávky medzi vyučovacími hodinami sú 10 minútové. Veľká prestávka, ktorá je po druhej vyučovacej hodine, trvá 20 minút.
Časové rozdelenie dňa: 7,30 príchod do školy
7,50 - 8,35 1.vyučovacia hodina
8,45 - 9,30 2.vyučovacia hodina
9,50 - 10,35 3.vyučovacia hodina
10,45 - 11,30 4.vyučovacia hodina
11,35 - 12,20 5.vyučovacia hodina
13,00 - 13,45 6.vyučovacia hodina
Školský klub detí a školská jedáleň vychádzajú z režimu školy a pre svoju špecifickú činnosť a prevádzku majú vypracovaný vlastný poriadok.
Správanie žiakov v škole i mimo nej
Príchod do školy, príprava na vyučovanie:
- žiaci prichádzajú do školy tak, aby 15 minút pred začiatkom vyučovania boli v budove školy,
- na určenom mieste sa prezúvajú a vyzliekajú, šatstvo i obuv majú označené, aby nedošlo k zámene, ukladajú si ich podľa pokynov,
- pri vstupe učiteľa do triedy zdravia žiaci povstaním, na chodbách zdravia „Dobrý deň“ – ako aj mimo školy,
- chýbajúcich žiakov hlási touto službou poverený žiak, ospravedlnenie prijíma učiteľ od jednotlivých žiakov na začiatku vyučovacej hodiny.
Správanie žiakov cez prestávky:
- cez malé prestávky sa žiaci zdržujú v triede a pripravujú si veci na ďalšiu hodinu,
- počas veľkej prestávky môžu vychádzať žiaci na chodbu, v prípade priaznivého počasia podľa pokynov dozor konajúceho učiteľa na dvor,
- triedy sa vetrajú v priebehu vyučovania vždy za prítomnosti učiteľa /z bezpečnostných dôvodov/ a to len otváraním spodných okien,
- na chodbách sa žiaci pohybujú pokojne, nevstupujú do susedných tried a neprechádzajú do iných priestorov budovy,
- učiteľov a ostatných zamestnancov školy oslovujú slušne - „pani učiteľka, pán školník“ a pod.,
- presun žiakov na TSV sa uskutočňuje 3 minúty pred začiatkom hodiny v sprievode vyučujúceho, po poslednej vyučovacej hodine odchádzajú žiaci s vyučujúcim,
- do telocvične môžu žiaci vstupovať iba v sprievode vyučujúceho,
- nie je dovolené vykláňať sa z okien, vyhadzovať z nich akékoľvek predmety.
Správanie sa žiakov cez vyučovanie:
- na vyučovaní sa žiak správa slušne a pozorne sleduje výklad učiteľa, svojou neprimeranou činnosťou neruší vyučovanie, odpovedá na vyzvanie učiteľom,
- počas vyučovania žiak pracuje svedomito, rešpektuje pokyny vyučujúceho,
- na hodinách telesnej výchovy cvičia žiaci v úbore dohodnutom s vyučujúcim,
- žiaci dodržiavajú zasadací poriadok podľa vlastného výberu schválený triednym učiteľom,
- počas vyučovania môže žiak opustiť triedu iba so súhlasom vyučujúceho, žiak opustí školskú budovu len z vážnych dôvodov /návšteva lekára/ so súhlasom triedneho učiteľa a rodiča,
- v prípade neprítomnosti triedneho učiteľa rozhodne o uvoľnení vyučujúci príslušnej hodiny, nutný je písomný súhlas rodiča o uvoľnenie.
Počas vyučovania žiak nesmie používať mobilný telefón. Použiť ho môže iba v odôvodnených prípadoch so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa, alebo jeho povereného zástupcu. V prípade porušenia zákazu sa uskutočnia opatrenia - mobilný telefón bude žiakovi odobratý, odložený v zborovni a odovzdaný do rúk rodičov /spísať zápis – príloha č. 1/. V prípade opakovaného porušenia zákazu budú použité disciplinárne opatrenia podľa Metodického pokynu na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základnej školy - napomenutie, pokarhanie, znížená známka zo správania.
Všetky zariadenia na prehratie zvuku, videa, prípadnú komunikáciu, digitálne zariadenia, inteligentné veci (mobilné telefóny, tablety, mp3, mp4, inteligentné hodinky, herné konzoly a iné.), ako aj ich príslušenstvo sú počas vyučovania v škole vypnuté a odložené v školskej taške, ak učiteľ danej hodiny nerozhodne inak. Za stratu a poškodenie škola nenesie žiadnu zodpovednosť.
Žiakom sa zakazuje manipulovať vo všetkých učebniach s didaktickou technikou bez dovolenia vyučujúceho.
-
- o zovňajšok:
- každý žiak je povinný mať v škole vlastné hygienické potreby /mydlo, uterák, WC papier/, ak sa TU
nedohodne so žiakmi inak,
- žiak chodí do školy čisto a esteticky /nie výstredne/ upravený, nemá mať namaľované nechty a vlasy,
nápadnú úpravu vlasov,
- zo zdravotných a hygienických dôvodov sa neodporúča nosiť ako prezuvky tenisky.
-
-
- zo školy:
-
- po skončení vyučovania poupratuje každý žiak svoje pracovné miesto, služba skontroluje stav triedy a postará sa o jej čistotu /vyučujúci pozatvára okná, skontroluje vodu a svetlo/; za prítomnosti učiteľa sa žiaci prezujú, oblečú a opustia školu; po skončení vyučovania sa nezdržiavajú v priestoroch školy bez dozoru vyučujúcich alebo vedúcich krúžkov,
- do školskej jedálne odchádzajú žiaci v sprievode učiteľa, riadia sa režimom školskej jedálne.
Správanie sa žiakov mimo školy:
- žiaci školy sú povinní dbať o dobrú povesť školy a prispievať k nej svojim správaním a dodržiavať všetky povinnosti, ktoré sú uvedené vo vnútornom poriadku,
- za obsah stránok na sociálnych sieťach žiakov nenesie škola žiadnu zodpovednosť, môže vyvodiť zodpovednosť, ak žiak školy porušil hrubým spôsobom morálno-etický kódex spoločnosti.
Styk rodičov s vedením školy, triednym a ostatnými učiteľmi:
- styk rodičov žiaka s riaditeľstvom školy a s učiteľmi je možný počas konzultačných a úradných hodín, vo výnimočných prípadoch cez prestávky alebo na pozvanie učiteľom, vedením školy v určený čas.
- hodnotenia správania:
-
- na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia musí byť prerokovaný na Pedagogickej rade /PR/.
-
- odmena sa udeľuje: ústna alebo písomná pochvala TU, RŠ, vecný dar /napr. kniha/, za výborný prospech, vzorné správanie, reprezentácia školy.
- hodnotenia správania:
Ak sa žiak previní voči Školskému poriadku, udeľujú sa tieto výchovné opatrenia: 1. napomenutie TU - dáva sa v priebehu školského roka za menej závažné priestupky a previnenia, ak TU pri kontrole zistí, že žiak má v ŽK alebo v KZ 3 zápisy od vyučujúcich /zabúdanie učebných pomôcok, na vyučovanie chodí nepripravený, nemá domácu úlohu, vyrušuje na vyučovaní, je nedisciplinovaný cez prestávky, neplní si svoje povinnosti/. Napomenutie TU môže byť žiakovi udelené viackrát za klasifikačné obdobie.
2. pokarhanie TU – za závažné priestupky proti školskému poriadku, za opakované priestupky po napomenutí TU /3 napomenutia alebo za 4 neospravedlnené hodiny, neslušné vyjadrovanie, ironizovanie spolužiakov, nedodržanie pokynov vyučujúcich/. Udeľuje sa aj počas školského roka, nie iba v hodnotiacom období na PR.
3. pokarhanie RŠ - za veľmi závažné priestupky proti školskému poriadku - nasleduje po 2 pokarhaniach TU alebo v prípade 1 závažnejšieho previnenia /vulgárne vyjadrovanie, fajčenie, nedisciplinovanosť, neospravedlnené hodiny – 5 – 9 hodín, úmyselné ničenie školského majetku – rozbitie skla, dvier a ďalšieho zariadenia, propagáciu drog, nevhodné správanie sa voči vyučujúcim, „prejavy šikanovania a neoznámenie prejavov šikanovania vyučujúcemu“/.
Udelenie riaditeľského pokarhania oznámi RŠ preukázateľným spôsobom rodičom žiaka.
4. znížená známka zo správania
Zníženie známky zo správania 2. stupňa: /hrubé priestupky proti školskému poriadku/
opakujúce sa previnenie z bodu 3
fyzické a psychické násilie – šikanovanie spolužiakov
krádeže a iné priestupky dokázané vyšetrovaním polície
užívanie drog a iných omamných látok
neospravedlnené hodiny – 10 – 30 h
úmyselné ublíženie na zdraví.
Zníženie známky zo správania 3. stupňa: /veľmi hrubé porušenia školskému poriadku/
opakujúce sa predchádzajúce previnenie
neospravedlnené hodiny – 31 – 60 h
iné vážne previnenie, ktorého sa žiak dopustí úmyselne.
Zníženie známky zo správania 4. stupňa:
opakujúce sa predchádzajúce previnenie
neospravedlnené hodiny – 61 a viac
iné veľmi vážne previnenie, ktorého sa žiak dopustí úmyselne - celý prípad sa posunie kurátorovi OÚ, prípadne polícii s cieľom začať trestné konanie voči rodičom žiaka za ohrozenie mravnej výchovy podľa §217 Trestného zákona.
Zápis do KZ má právo urobiť každý pedagogický zamestnanec.
Triedny učiteľ oznámi každé zníženie známky preukázateľným spôsobom vopred zákonnému zástupcovi.
Úrazy:
Školským úrazom je úraz žiaka, ak sa stal :
a) pri vyučovaní alebo pri výchove mimo vyučovania,
b) pri školských akciách,
c) pri činnostiach, ak ich žiak vykonal na príkaz riaditeľky alebo iného oprávneného pracovníka školy.
d) Zápis o školskom úraze sa zaznamená obratom, a to v tom prípade, ak je dôvodom neprítomnosti žiaka v
škole najmenej 3 dni odo dňa úrazu. K jeho spísaniu sa prizve zákonný zástupca žiaka. Záznam o školskom
úraze spisuje bezpečnostný technik v spolupráci s príslušným vyučujúcim.
e) Evidencia školských úrazov – všetky úrazy a poranenia /aj malé/, ktoré nespôsobia neprítomnosť žiaka v
škole /3 dni/. V knihe školských úrazov sa uvedie: meno žiaka, dátum úrazu, hodina úrazu, miesto úrazu,
opis úrazového deja, druh a rozsah poranenia, mená svedkov pri vzniku úrazu. Záznam v nej spraví učiteľ,
u ktorého k úrazu došlo.
Záverečné ustanovenie:
Triedni učitelia sú povinní oboznámiť so školským poriadkom žiakov na triednických hodinách a rodičov na triednych aktívoch Združenia rodičov a pravidelne vyhodnocovať jeho plnenie. Hodnotenie dodržiavania školského poriadku je pravidelnou náplňou klasifikačných a hodnotiacich pedagogických rád a pracovných porád.
Práva, povinnosti a úlohy
Dieťa alebo žiak má právo na:
- rovnoprávny prístup ku vzdelávaniu,
- bezplatné vzdelávanie v základnej škole,
- vzdelávanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom zákonom,
- individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom školským zákonom,
- poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
- organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny.
- bezplatné zapožičiavanie učebníc a učebných textov na povinné vyučovacie predmety,
- úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti,
- poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
- výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
- úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
- na slobodnú voľbu voliteľných predmetov v súlade so svojimi možnosťami, záujmami a záľubami v rozsahu ustanovenom vzdelávacím programom,
- na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov,
- žiak so ŠVVP má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám, a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú (§ 144 ods. 2 školského zákona),
- žiak so ŠVVP má právo používať pri výchove a vzdelávaní špeciálne učebnice a špeciálne didaktické a kompenzačné pomôcky,
- na individuálne vzdelávanie za podmienok ustanovených v školskom zákone podľa § 24,
- žiakovi sa so súhlasom riaditeľa školy alebo školského zariadenia umožňuje účasť na súťažiach.
Dieťa alebo žiak má úlohu:
- dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy školy,
- neobmedzovať svojim konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
- chrániť pred poškodením majetok školy a majetok, ktorý škola využíva na výchovu a vzdelávanie,
- chrániť pred poškodením učebnice, učebné texty a učebné pomôcky, ktoré im boli bezplatne zapožičané,
- pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní a riadne sa vzdelávať, ak školský zákon neustanovuje inak,
- konať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb zúčastňujúcich sa na výchove a vzdelávaní,
- ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy,
- rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi,
- žiak je povinný zdržať sa akéhokoľvek násilia alebo hrozby násilia alebo vyhrážok , nadávok, urážania a zosmiešňovania voči iným žiakom (prejavy šikanovania). Žiak je povinný bez zbytočného odkladu po tom, ako sa stane svedkom či obeťou, alebo sa dozvie o prejavoch šikanovania, oznámiť vyučujúcemu všetky skutočnosti, o ktorých vie.
-
-
-
- triednej služby
-
V každej triede sa určuje na jeden týždeň dvojica žiakov ako týždenníci. Mená sú uvedené v triednej knihy. Dbajú o čistotu triedy, po príchode do triedy prehliadnu učebňu, tiež po skončení vyučovania - dozerajú na čistotu a poriadok počas celého vyučovania. Týždenníci kontrolujú pred vyučovaním prezutie všetkých žiakov v triede. Žiaci, ktorí nie sú prezutí, budú zapísaní. Za tri zápisy v klasifikačnom zázname bude realizovaný pohovor s rodičmi žiakov. Za šesť zápisov im bude udelené napomenutie triednym učiteľom.
Dbajú o to, aby sa šetrilo energiami a majetkom triedy, nedochádzalo k jeho poškodeniu. Ak dôjde k poškodeniu, okamžite hlásia triednemu učiteľovi škodu, ktorá vznikla.
Práva a povinností zákonných zástupcov v škole
Rodič, zákonný zástupca žiaka má právo:
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
- oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy a so školským poriadkom,
- zákonný zástupca žiaka vzdelávaného podľa individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu má právo sa s týmto programom oboznámiť (§ 94 ods. 1 písm. b) bod 2 školského zákona,
- byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
- zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania /potrebný súhlas riaditeľa školy/,
- vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánu školskej samosprávy,
- byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa /potrebný súhlas riaditeľa školy/.
Rodič, zákonný zástupca žiaka je povinný:
- vytvoriť pre dieťaťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností,
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,
- vytvárať sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
- dbať o to, aby žiak do školy a na všetky školské a mimoškolské podujatia chodil vhodne a čisto oblečený, esteticky upravený, nenosil vyzývavé, vulgárne pôsobiace oblečenie a doplnky s vulgárnymi nápismi,
- informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch a iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil,
- rodič je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa prichádzalo do školy pravidelne a včas,
- ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, rodič je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti najneskôr do 48 hodín. Za dôvod na ospravedlnenie neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach. V prípade, že rodič alebo ZZ neospravedlní žiaka do 5 dní, môže učiteľ považovať neprítomnosť žiaka na vyučovaní za neospravedlnenú,
- neprítomnosť žiaka v škole, ktorá trvá najviac päť po sebe nasledujúcich dní, /max 10 dní v mesiaci/, môže ospravedlniť rodič, v odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenie jeho neprítomnosti.
Ak sa žiak nemôže zúčastniť vyučovania z dôvodov vopred známych, požiada zákonný zástupca písomne:
- o uvoľnenie žiaka z jednej vyučovacej hodiny od príslušného vyučujúceho s vedomím triedneho učiteľa,
- o uvoľnenie z troch vyučovacích dní od triedneho učiteľa,
- o uvoľnenie z viacerých dní od riaditeľky školy s vedomím triedneho učiteľa.
Pokiaľ triedny učiteľ alebo riaditeľ školy nedajú súhlas k uvoľneniu žiaka, bude sa prípadná neúčasť na vyučovaní posudzovať ako závažné porušenie školského poriadku.
Ak sa žiak ospravedlnene nezúčastní výchovno-vzdelávacieho procesu v základnej škole v trvaní viac ako jeden vyučovací deň, základná informácia o prebranom učive sa poskytuje rodičom žiaka, inej fyzickej osobe ako rodičovi, ktorá má žiaka zvereného do osobnej starostlivosti alebo do pestúnskej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu, na základe žiadosti zákonného zástupcu prostredníctvom elektronickej komunikácie alebo iným dohodnutým spôsobom, a to najmenej v rozsahu názvu prebraného učiva a informácie o domácej úlohe, ak bola zadaná. Ak žiak zamešká v jednom polroku viac ako 30% z plánovaného počtu hodín v predmete, alebo nemá splnené všetky kritériá hodnotenia a klasifikácie, môže byť preskúšaný vyučujúcim tohto predmetu po konzultácii s triednym učiteľom a zástupcom riaditeľa školy za prítomnosti učiteľa s rovnakou alebo príbuznou aprobáciou a žiakov triedy z učiva preberaného počas absencie, resp. z učiva, z ktorého žiak nebol preskúšaný.
Učiteľ má právo na:
- zabezpečenie podmienok potrebných na výkon svojich práv a povinností najmä na svoju ochranu pred násilím zo strany žiakov, rodičov a iných osôb,
- ochranu pred neodborným zasahovaním do výkonu pedagogickej činnosti,
- predkladanie návrhov na skvalitnenie výchovy a vzdelávania, školského vzdelávacieho programu, výchovného programu alebo odborných činností,
- výber a uplatňovanie pedagogických a odborných metód, foriem a prostriedkov, ktoré utvárajú podmienky na učenie a sebarozvoj žiakov a rozvoj ich kompetencií,
- kontinuálne vzdelávanie a profesijný rozvoj,
- žiadať o vykonanie komisionálnej skúšky pre žiaka pri vysokej absencii na vyučovacích hodinách.
Učiteľ je povinný:
- chrániť a rešpektovať práva žiaka a jeho zákonného zástupcu,
- zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie o zdravotnom stave žiakov a výsledky psychologických vyšetrení s ktorými prišiel do styku,
- rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka s ohľadom na jeho osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie,
- podieľať sa na vypracúvaní a vedení pedagogickej dokumentácie,
- usmerňovať a objektívne hodnotiť prácu žiaka,
- pripravovať sa na výkon priamej výchovno-vzdelávacej činnosti,
- podieľať sa na tvorbe a uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu alebo výchovného programu,
- udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania alebo sebavzdelávania,
- vykonávať pedagogickú činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacieho programu alebo výchovného programu,
- poskytovať žiakovi alebo jeho zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním, neodkladne vyhotovovať záznamy o úrazoch,
- pravidelne informovať žiaka a jeho zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania, ktoré sa ho týkajú,
- šikanovanie alebo podozrenie zo šikanovania medzi žiakmi bezodkladne riešiť a prijať opatrenia na riešenie známeho prípadu šikanovania.
Pravidlá vzťahov medzi žiakmi a pedagogickými zamestnancami:
- Žiak sa musí v škole správať slušne, dbať na pokyny pedagogických zamestnancov, podľa svojich schopností sa svedomite pripravovať na vyučovanie a dodržiavať školský poriadok. Žiak sa musí správať slušne aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania.
- Žiak musí chodiť do školy pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín a zúčastňovať sa na činnostiach, ktoré škola organizuje. Účasť na vyučovaní voliteľných a nepovinných predmetoch a záujmovej činnosti je pre prihláseného žiaka povinná.
- Pred začiatkom vyučovacej hodiny si žiak pripraví pomôcky potrebné pre príslušný predmet, prípadne sa prezlečie do športového či pracovného úboru. Rešpektuje pokyny vyučujúceho.
- Do školy je povinný nosiť pomôcky podľa pokynov učiteľa. Žiak nesmie nosiť do školy predmety ohrozujúce bezpečnosť, vlastné zdravie a zdravie spolužiakov a pedagogických zamestnancov, ani väčšie sumy peňazí alebo osobné cenné predmety.
- Žiak musí chrániť učebnice a školské potreby, udržiavať v poriadku a v čistote svoje miesto, triedu a ostatné školské priestory, chrániť majetok pred poškodením, úmyselne spôsobenú škodu uhradiť, nosiť do školy učebnice a školské potreby podľa rozvrhu hodín a pokynov pedagogických zamestnancov.
- Počas vyučovania žiak nesmie bez dovolenia vychádzať zo školskej budovy. Zdržiavať sa v školských priestoroch v čase mimo vyučovania sa môže žiak len za podmienok určených školským poriadkom. Počas prestávok rešpektuje usmernenia pedagogických zamestnancov.
- Žiak musí chrániť svoje zdravie a zdravie spolužiakov, nevykonáva činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé, najmä fajčenie, pite alkoholických nápojov, požívanie zdraviu škodlivých látok /na vyučovaní a všetkých aktivitách školy/.
- Pri podozrení šikanovania detí a žiakov sa žiaci a pedagogickí zamestnanci riadia vnútorným predpisom k prevencii a riešeniu šikanovania detí a žiakov v škole podľa Smernice č. 36/2018. Viď Príloha č. 1 Školského poriadku, ktorá obsahuje aj charakteristiku šikanovania.
Z daných pravidiel vyplýva, že žiakom nie je povolené:
- fajčiť v priestoroch a areáli školy, ako aj pri činnostiach organizovaných školou, bez ohľadu na vek a súhlas rodičov,
- znečisťovať steny, ničiť zariadenie učební, šatní a ostatných priestorov školy. Je zakázané písať a lepiť nálepky na lavice, stoličky a iný inventár školy, poškodzovať maľbu na stenách alebo iným spôsobom znehodnocovať školský majetok,
- užívať zdraviu škodlivé látky, alkoholické nápoje, omamné látky, hrať hazardné hry a šíriť legálne a nelegálne drogy v školskom prostredí,
- propagovať alebo inak šíriť toxikomániu, aj v podobe symbolov - retiazky, tričká (aj cudzojazyčné nápisy), prívesky, nálepky atď.,
- bez súhlasu vyučujúceho vytvárať obrazový alebo zvukový záznam z vyučovania,
- bez súhlasu dotknutej osoby a zákonného zástupcu žiaka vytvárať obrazový alebo zvukový záznam v škole,
- manipulovať s vecami zabezpečujúcimi ochranu budovy a majetok školy,
- kĺzať sa a behať po chodbách, spúšťať sa po zábradlí,
- zo zdravotných dôvodov nie je povolené používať v škole na prezúvanie tenisky a cvičky,
- vykláňať sa z okien a otvárať horné tabule okien, vyhadzovať von z okna odpadky,
- prenášať nevhodné súbory cez počítačovú sieť - stránky propagujúce sex, drogy, násilie a pod.,
- akoukoľvek formou poškodzovať meno školy, príp. zamestnancov na verejnosti,
- praktizovať rôzne prejavy šikanovania spolužiakov:
priamou formou – najmä fyzickými útokmi, urážaním, nadávkami, posmechom, zosmiešnením, prikazovať vykonať určitú vec proti vôli spolužiaka, odcudzením veci, vyhrážaním, zastrašovaním, vydieraním, zneužitím osobných údajov, fotografií, šírením nepravdivých informácií a kyberšikanovaním teda zneužitie informačno-komunikačných technológií (najmä telefónu, tabletu, internetu a sociálnych sietí) na úmyselné ohrozenie, ublíženie alebo zastrašovanie,
nepriamou formou – najmä prehliadaním, ignorovaním, zámerným vyčleňovaním z kolektívu alebo nedobrovoľným vystavovaním násilným situáciám
- akoukoľvek formou propagovať a praktizovať fašizmus, rasizmus a iné formy neznášanlivosti,
- používať symboly s tým súvisiace.
- a klasifikácia
- Základné princípy:
-
-
- Hodnotenie a klasifikácia vychádza zo zákona č.245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
-
-
- najviac hodnotiť podľa objektívnych kritérií, nie podľa subjektívnych pocitov.
- žiak by mal vedieť, podľa akých kritérií je hodnotený.
- omplexnosť
- je počas klasifikačného obdobia hodnotený priebežne a celkovo a má právo dozvedieť sa výsledok každého hodnotenia. Hodnotenie žiaka sa vykonáva klasifikáciou, slovným hodnotením alebo kombináciou klasifikácie a slovného hodnotenia. O spôsobe hodnotenia jednotlivých vyučovacích predmetov rozhoduje riaditeľka školy po prerokovaní v pedagogickej rade.
- Priebežné hodnotenie
- hodnotenie sa uskutočňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka na vyučovacích hodinách a má hlavne motivačný charakter. Učiteľ zohľadňuje vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliada na jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť.
- . Hodnotenie písomných prác žiakov v jednotlivých predmetoch sa uskutočňuje na základe kritérií pre hodnotenie a klasifikáciu žiakov schválených PR školy podľa stupnice. Učiteľ je povinný na začiatku klasifikačného obdobia oboznámiť žiakov so spôsobom a kritériami hodnotenia. Prehľad systému kontroly a hodnotenia v jednotlivých predmetoch za klasifikačné obdobie je zverejnený na webovej stránke školy.
- Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky najmenej dvakrát v polročnom hodnotiacom období /ak nie je pri niektorom predmete uvedené iné hodnotenie/.
- Učiteľ oznamuje žiakovi výsledok každého hodnotenia a posúdi klady a nedostatky hodnotených prejavov a výkonov. Po ústnom skúšaní učiteľ oznámi žiakovi výsledok ihneď. Výsledky hodnotenia písomných a grafických prác a praktických činností oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 10 dní.
- Písomné práce a ďalšie druhy skúšok rozvrhne učiteľ rovnomerne na celý školský rok. Pravidelným rozvrhnutím hodnotiacich činností zabráni preťažovaniu žiaka. Písomné práce archivuje do konca príslušného školského roka.
- Termín na vykonanie písomnej skúšky, ktorá má trvať viac ako 25 minút, prekonzultuje učiteľ s triednym učiteľom, ktorý koordinuje plán skúšania. V jednom dni môže žiak robiť len jednu skúšku uvedeného charakteru.
- Učiteľ vedie evidenciu o každom hodnotení žiaka. Podkladom pre celkové hodnotenie predmetu sú:
- známky alebo slovné hodnotenie za ústne odpovede,
- známky alebo slovné hodnotenie za písomné práce, didaktické testy, praktické práce,
- pohybové činnosti, posúdenie prejavov žiaka.
- Zákonný zástupca, ktorý je nespokojný s priebežnou klasifikáciou, má právo požiadať triedneho učiteľa alebo učiteľa vyučujúceho daný predmet o objasnenie dôvodov klasifikácie.
- Celkové hodnotenie
- hodnotenie žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa uskutočňuje na konci prvého polroka a druhého polroka v školskom roku a má čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň jeho vedomostí, zručností a návykov v danom vyučovacom predmete.
- rozpätie Známka
- - 90% Výborný (1)
- - 75% Chválitebný (2)
- - 50% Dobrý (3)
- - 25% Dostatočný (4)
- - 0% Nedostatočný (5)
- Každý vyučujúci oznámi žiakovi výsledok celkového hodnotenia najneskôr 24 hodín pred klasifikačnou poradou.
- Pri celkovom hodnotení sa pri určovaní stupňa prospechu v jednotlivých predmetoch hodnotí kvalita vedomostí a zručností, ktorú žiak dosiahol na konci hodnotiaceho obdobia, pričom sa prihliada na systematickosť práce počas celého obdobia. Stupeň prospechu sa neurčuje na základe priemeru klasifikácie za príslušné obdobie.
- Ak zákonný zástupca neplnoletého žiaka má pochybnosti o správnosti hodnotenia na konci prvého polroka alebo druhého polroka, môže do troch pracovných dní odo dňa získania výpisu hodnotenia vyučovacích predmetov a správania žiaka za prvý polrok alebo do troch pracovných dní odo dňa skončenia obdobia školského vyučovania požiadať riaditeľa školy o vykonanie komisionálnej skúšky; ak je vyučujúcim riaditeľ školy, o preskúšanie žiaka možno požiadať zriaďovateľa. Preskúšať žiaka nemožno, ak bol v klasifikačnom období z príslušného vyučovacieho predmetu hodnotený na základe komisionálnej skúšky.
- Hodnotenie a klasifikácia prospechu
- žiaka sa na konci klasifikačného obdobia klasifikuje v jednotlivých vyučovacích predmetoch
- stupňami:
- hodnotenia:
- výborný
- chválitebný
- dobrý
- dostatočný
- nedostatočný
- hodnotenie žiaka druhého až štvrtého ročníka sa na konci prvého a druhého polroka vyjadruje takto:
- s vyznamenaním
- veľmi dobre
- prospel s vyznamenaním, ak ani v jednom povinnom predmete nemá prospech horší ako chválitebný, priemerný prospech z povinných predmetov nemá horší ako 1,5 a jeho správanie je veľmi dobré.
- prospel veľmi dobre, ak jeho priemerný prospech z povinných predmetov nie je horší ako 2,00 a ani v jednom povinnom predmete nemá známku horšiu ako dobrý a jeho správanie je hodnotené ako veľmi dobré.
- prospel, ak nemá nedostatočný prospech ani v jednom povinnom predmete.
- neprospel, ak má z niektorého povinného predmetu aj po opravnej skúške nedostatočný prospech.
- vyššieho ročníka postupuje žiak, ktorý prospel.
- Komisionálne skúšky
- Žiak sa klasifikuje podľa výsledkov komisionálnej skúšky
- ak je skúšaný v náhradnom termíne,
- ak žiak alebo zákonný zástupca požiada o preskúšanie žiaka,
- ak sa preskúšanie koná na podnet riaditeľa školy,
- ak vykonáva opravné skúšky,
- v prípade oslobodenia žiaka od povinnosti dochádzať do školy,
- pri plnení osobitného spôsobu školskej dochádzky,
- pri individuálnom vzdelávaní podľa § 24 školského zákona,
- vo vzdelávaní v základných školách na získanie nižšieho stredného vzdelania podľa § 30 ods. 5 šk. zákona.
- Žiak, ktorého prospech na konci prvého polroka je nedostatočný najviac z dvoch povinných predmetov, ktoré sa vyučujú len v prvom polroku, môže vykonať z daných predmetov opravnú skúšku.
- Žiak, ktorý má na konci II. polroka nedostatočný prospech najviac z dvoch predmetov, môže požiadať riaditeľa školy prostredníctvom zákonného zástupcu o povolenie vykonať komisionálnu skúšku. Riaditeľ školy na základe žiadosti o povolenie vykonať komisionálnu skúšku oznámi žiakovi a zákonnému zástupcovi termín a miesto konania komisionálnej skúšky.
- Žiak, ktorý bez závažnejších dôvodov nepríde na komisionálnu skúšku z daného predmetu, sa klasifikuje z tohto predmetu stupňom nedostatočný.
- Hodnotenie a klasifikácia správania
- Kritériom na hodnotenie správania je dodržiavanie pravidiel správania žiaka a školského poriadku počas hodnotiaceho obdobia. Učitelia pritom využívajú najmä pozitívnu motiváciu.
- Správanie žiaka sa hodnotí so zreteľom na vekové osobitosti podľa týchto požiadaviek:
-
- pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný
- čin; návrh na udelenie pochvaly alebo iného ocenenia sa prerokuje v pedagogickej rade,
-
- opatrenie na posilnenie disciplíny žiaka sa ukladá po objektívnom prešetrení za závažné alebo opakované
- previnenie proti školskému poriadku, ktoré spravidla predchádza zníženiu stupňa zo správania; podľa
- závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z opatrení, najmä napomenutie od triedneho učiteľa,
- pokarhanie od triedneho učiteľa, pokarhanie od riaditeľa školy.
- Udeľovanie výchovných opatrení je v kompetencii triedneho učiteľa.
- žiakov sa klasifikuje na konci každého polroka podľa stupňa hodnotenia:
- veľmi dobré
- uspokojivé
- menej uspokojivé
- neuspokojivé
- Zníženú známku zo správania navrhuje triedny učiteľ po prerokovaní s učiteľmi a schvaľuje riaditeľ po prerokovaní v pedagogickej rade.
- Pri hodnotení a klasifikácii správania žiakov s poruchami správania sa prihliada na stupeň poškodenia a postupy pri hodnotení sú konzultované v úzkej spolupráci so špeciálnym pedagógom, psychológom, odborným lekárom a zákonným zástupcom žiaka.
- Všetky výchovné opatrenia a klasifikácia správania žiaka sa posudzujú individuálne.
- žiakov v školskej jedálni
- žiak má právo stravovať sa v školskej jedálni /ŠJ/,
- v ŠJ sa žiak zdržiava len počas podávania stravy, rešpektuje pedagogický dozor,
- do jedálne prichádza disciplinovane,
- v jedálni a pri stole sa správa slušne, neničí príbory a obrusy, ovocie, jogurt a pod. konzumuje v jedálni, nevynáša ho,
- žiak odnáša použitý riad k okienku, nechá po sebe čisté miesto, v prípade neúmyselného znečistenia to oznámi dozor konajúcemu, úmyselné ihneď odstráni,
- žiak je povinný mať objednaný obed, kartu, ak nebude prítomný v škole, povinný je odhlásiť sa.
Spolupráca školy a rodiny
- rodičovská rada je významnou formou aktívnej účasti rodičov a zákonných zástupcov na riešení otázok výchovy detí a mládeže a na riadení škôl a výchovných zariadení,
- RR poskytuje škole pomoc verejnoprospešnou prácou svojich členov, predovšetkým pri zlepšovaní školského prostredia,
- môže poskytovať škole finančnú pomoc pri zabezpečovaní mimoškolských a mimotriednych výchovných podujatí,
- plní podľa potreby ďalšie úlohy v prospech školy, predovšetkým pri zabezpečovaní školskej dochádzky, pri školskom stravovaní a pri spravovaní fondu školských učebníc,
- pomáha škole pri spolupráci so spoločenskými organizáciami, pri organizovaní podujatí,
- podporuje úsilie učiteľov o trvalé a hlboké vedomosti žiakov, o výchovu žiakov k uvedomelej disciplíne,
- pomáha škole pri výchove žiakov počas mimotriednej a mimoškolskej činnosti,
- venuje starostlivosť výchove žiakov k správnej voľbe povolania, pomáha riešiť prípady žiakov s výchovnými problémami a spolupôsobí pri ochrane detí a mládeže pred škodlivými vplyvmi,
- RR nezasahuje do výchovno–vzdelávacieho procesu školy, ale pomáha vytvárať podmienky pre jeho priaznivý priebeh a podporuje ho,
- rodičom a iným osobám nie je dovolené bezdôvodne vstupovať počas vyučovania do priestorov školy a školského klubu bez povolenia riaditeľa školy alebo jeho zástupcu,
- škola sústavne informuje rodičov o správaní a prospechu žiaka; jedným z prostriedkov je žiacka knižka, do ktorej sa vpisujú iba dôležité oznamy,
- učiteľ oznamuje rodičom nielen nepriaznivé správy o ich deťoch, ale aj kladné hodnotenia a pochvaly; forma zápisu v ŽK musí byť premyslená a taktná,
- ak majú rodičia pochybnosti o správnosti klasifikácie, môžu do troch dní odo dňa, kedy sa dozvedeli výslednú známku, požiadať riaditeľa školy, aby bol žiak preskúšaný pred komisiou.
Školský poriadok pre telocvičňu
1. Na hodinu TSV čakajú žiaci vyučujúceho vo svojej triede, prípadne na vopred určenom mieste v budove školy /šatne/.
2. Do priestorov telocvične odchádzajú žiaci disciplinovane pod vedením vyučujúceho.
3. Otváranie a zatváranie dverí do telocvične robí príslušný vyučujúci. Vyučujúci počas vyučovacej hodiny z priestorov telocvične, ihriska, kde žiaci vykonávajú telovýchovnú činnosť, sa nesmie v žiadnom prípade vzdialiť a nechať žiakov bez dozoru.
4. Vstup do telocvične je zásadne povolený iba v sprievode vyučujúceho v predpísanom úbore. Zabudnutie úboru rieši učiteľ napomenutím, písomným upozornením rodičom do ŽK, písomným zápisom do triednej dokumentácie, pokarhaním triednym učiteľom, pokarhaním riaditeľa školy.
5. Potrebné telocvičné náradie vydáva príslušný vyučujúci. Bez vedomia vyučujúceho nemajú žiaci prístup do kabinetu TSV.
6. Pri telovýchovnom procese používajú žiaci iba tie telovýchovné náčinia, ktoré sú potrebné k danej činnosti, zaobchádzajú s nimi opatrne, prípadné poškodenie oznámia ihneď vyučujúcemu.
7. Žiaci pri telovýchovnom procese majú určené svoje stanovište, ktoré nemôžu bez povolenia vyučujúceho opustiť. Nesmú vyliezať na iné náradie, s ktorými nesúvisí ich činnosť, aby neprišlo k úrazu.
8. Žiaci sú oboznámení s pomocou a záchranou pri jednotlivých prvkoch a musia ich bezpodmienečne robiť.
9. Úmyselné poškodenie telovýchovného náradia a náčinia musí žiak nahradiť.
10. Všetky presuny na cvičisku robia žiaci pod vedením vyučujúceho pri dodržiavaní bezpečnostných predpisov.
11. Telovýchovné náčinie odovzdávajú určení žiaci vyučujúcemu.
12. K osobnej hygiene využívajú žiaci svoj uterák a mydlo /hygienické vrecko.
13. Pri odchode z telocvične vyučujúci uzamkne telocvičňu.
14. Žiaci odchádzajú z telocvične opäť pod vedením príslušného vyučujúceho.
15. Každý žiak, ktorý si zapožičia telovýchovný materiál, musí sa zapísať do príslušnej knihy "Vypožičané".
16. Oslobodení žiaci z hodiny TSV majú potvrdenie od príslušného pediatra, rozhodnutie riaditeľa školy, na telovýchovnom procese sa zúčastňujú, ak neplatia iné výnimky /posledná vyuč. hodina/.
17. Žiak, ktorý z rôznych dôvodov na hodine TSV nemôže cvičiť, predloží vyučujúcemu písomné potvrdenie /zápis v ŽK/ od príslušného lekára, prípadne rodiča, so zdôvodnením.
Školský klub detí
1. Žiak je do ŠKD prijatý na základe zápisného lístka vyplneného rodičmi a po uhradení stanoveného poplatku (5€ mesačne za jedného žiaka). Riaditeľ školy vydá rozhodnutie o prijatí /neprijatí/ žiaka do ŠKD.
2. Činnosť ŠKD:
10,35 – 16,00 hod. – odpoludňajší klub
3. Ak má žiak odísť zo ŠKD v iný čas, ako je uvedený na zápisnom lístku, musia to rodičia oznámiť p. vychovávateľke písomne, alebo poslať po žiaka osobu, ktorá má písomné poverenie od rodičov.
4. Prevádzka ŠKD je zabezpečená, ak je záväzne prihlásených minimálne 12 žiakov.
5. Ďalšie dôležité informácie a špecifické pokyny pre činnosť v ŠKD sú uvedené vo výchovnom pláne a vnútornom poriadku ŠKD.
Záverečné ustanovenie
1. Zmeny a doplnky školského poriadku schvaľuje riaditeľ školy po prerokovaní na pedagogickej rade, pracovných poradách, po pripomienkovaní v Rade rodičov. Školský poriadok je verejne prístupný.
2. Školský poriadok školy bol vypracovaný v súlade s § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
3. Školský poriadok je záväzný pre všetkých žiakov školy. Jeho porušenie a dôsledky posúdi riaditeľstvo školy po prerokovaní s pedagogickou radou školy.
4. Triedni učitelia sú povinní oboznámiť so Školským poriadkom žiakov triedy /potrebné je viesť evidenciu s podpisom žiakov/, ako aj ich zákonných zástupcov na triednom aktíve Združenia rodičov.
5. Školský poriadok bol prerokovaný a schválený pedagogickou radou 26.8. 2024 a nadobúda účinnosť dňom 1. septembra 2024.
Mgr. Katarína Milkovičová
Zemplínska Široká 26.august 2024